Štěňata: ano či ne

 

Jsem moc ráda, že může panička uveřejnit názor na tuto problematiku našeho předního psího gynekologa MVDr. Aloise Lázničky (rozhovor v časopisu Psí sporty 03/2011):

 

Často se říká, že je nutné, aby fena měla štěňata. Je to pravda ?

Je pravda, že se to často říká, a má to své opodstatnění. Jak je známo, potomek je z 50% po otci a tím pádem je pro tělo matky cizorodou věcí. Tím stimuluje imunitní systém matky, protože ten chce proti tomu "vetřelci" jakoby bojovat. Tělo ale nedovolí, aby potomka zničil. Takže de facto tento stimulační efekt má určitý význam pro březí matky v tom, že je to vzpruží a nakopne na několik let dopředu. V tom to opravdu slouží pro zdraví.

Březost se ale řeší hlavně z hlediska zánětů děloh. Ví se, že feny, které nemají štěňata, mají v 70% ve stáří problém s dělohou. Pokud mají jednou štěňata, riziko výrazně klesá na 20% až 30%. Vzhledem k tomu výraznému poklesu to určitě smysl má u fen, které majitel nechce kastrovat.

Pokud se ale majitelé rozhodnou, že fenu chtějí kastrovat, což se často stává, ale jednou by jí nechali štěňata a pak by jí hned vykastrovali, tak je to pak z mého pohledu nesmysl. To ji mohou vykastrovat rovnou a nezabývat se štěňaty.

 

Salašnické "PAC & HAF"   

 Vaše BRIXIE