Pro šťastný život bernášků

 

 

                                      

Bernášek bytostně potřebuje co nejčastější pobyt na čerstvém vzduchu. Miluje pohyb a pobyt v přírodě a má rád kolem sebe prostor.

Bernáškovi poskytujeme potřebný pohyb (zkušení říkají, že optimálních je 10 km volného pohybu denně).

Nevytížený, nudící se bernášek se málokdy stane destruktivním hyperaktivním živlem, o to snadněji sklouzne do určité letargičnosti, zaujme postoj "mouchy, snězte si mě" - a zákonitě začne tloustnout. Při veškerém svém klidu a vyrovnanosti by však bernášek měl za všech okolností zůstat energickým aktivním psem překypujícím chutí do života.

 

Bernášek zbožňuje zimu, je na něm patrné, že pochází z oblasti Alp.

Když nasněží, cítí se jako v ráji.

 

 

 

 Bernášci patří k plemenům, která se vyvíjejí velmi dlouho, za zcela dospělá je lze považovat až mezi třetím a čtvrtým rokem věku. Tomu je nutno přizpůsobit i výchovu a výcvik.

 

Bernášek je v dospělosti pořádný kus psa. Než se jím stane, je v období růstu namístě velká opatrnost. To se týká jak stravy tak přetěžování.

A jak dlouho by období zvýšené opatrnosti mělo trvat ?

I když růst bernáška je většinou už v jednom roce ukončen, tělo se dále vyvíjí, takže šetřit tyto medvídky je vhodné do dvou let věku, u psů - samců někdy i déle. Teprve pak je vývoj definitivně ukončen.

Vše o štěňatech - knihy

Malá škola pro chovatele psů

Autor: Vladimíra Tichá   Kniha vznikla pro velký zájem čtenářů časopisu Pes přítel člověka, ve kterém původně vycházela v podobě článků na pokračování. Autorka populárně naučnou formou odpovídá na otázky, které nejčastěji kladou začínající i zkušení chovatelé pracovníkům veterinární služby...

Chov psů

Autor: Esther Verhoef   Příručka pro začínajícího chovatele. Možná i vy uvažujete o tom, že svou fenku připustíte, jenže si nejste jisti, zda se o ni a její štěňátka dokážete dobře postarat. Jak má být fena krmena během březosti? Jak probíhá porod a kdy bude třeba vaší pomoci? Jak poznáte, zda...

Štěňata - výživa, péče, výchova

Autor: Vladimíra Jestřábová   Příručka je věnovaná štěněcímu věku psů. V první části se dočteme, jak štěňátko přišlo na svět a co předchází tomu, než si je odebere nový majitel. V druhé části najdou čtenáři rady, jak postupovat při výběru štěněte a jak se o pejska dále postarat.

Chov psů

Autor: Zdeněk Procházka   Monografie týkající se chovu psů je dosud nejvýznamnější a nejprodávanější knihou s touto problematikou u nás. Podává vyčerpávající přehled dosavadních údajů a znalostí o vzniku, vývoji a rozvoji psů. Je výslednicí nejen teoretických znalostí a praktických zkušeností...